På onsdagar är det främst Hockeyettan som spelar och så även idag.
Det spelas dock en PlayOff 2-match i Hockeytrean också.
HOCKEYETTAN
Två stockholmsderbyn ikväll, ett i Norra och ett i Södra!
NORRTÄLJE-SOLLENTUNA
Hemmalaget har tre matcher kvar att spela denna säsong och ligger på 15:e plats, 42 p.
Bortalaget ligger på 14:e plats med 45 p och man har två matcher kvar att spela.
Om vi reflekterar litet över dessa klubbars verksamhet där klubbledningar, lagledningar, sponsjägare, funktionärer, spelare, föräldrar och andra frivilliga jobbat ganska hårt sen minst ett år bakåt i tiden, nu står vid ett abrubt slut av säsongen….hur mår man då?
Är man ändå ganska nöjda med vad man presterat?
-Vad kan man begära av stockholmslagen med dess förutsättningar?
Om redaktionen får tycka något, igen, så kan just dessa lag ändå luta sig tillbaka efter den snart avslutade säsongen, öppna en sportdryck och minnas många bra matcher man har spelat medan de som gick åt pipan kan man glömma nu. Man kan utbrista i ett: ”-Vi kommer bli ännu bättre nästa säsong!”
HUDDINGE – HANVIKEN
Här har vi litet annorlunda förutsättningar…båda lagen har två matcher kvar att spela men Huddinge som ligger på en 14:e plats kommer inte nå slutspel så man spelar av dessa matcher och vill naturligtvis göra det med stil.
Hanviken har ju chans till att komma över strecket till en direkt PO2-plats men det kanske blir svårt ändå.
Hanviken har troligen ändå högre motivation i denna match och vill om inte annat..spela för en bra slutspelsform! Vi får återkomma om hur det går..
Huddinges slutplacering i tabellen kommer att vara högst godkänd med de förutsättningar man haft denna säsong. Vi har sett ett lag som kämpat riktigt hårt i varenda match.
JÄRFÄLLA-NYKÖPING
Järfälla har också två matcher kvar och man har säkrat kontrakt i HE genom att bli sämst på plats 18.
Vi tror dock att JHC har stor chans att slå Nyköping ikväll medan i sista matchen mot Mariestad kan bli…jämn 😉
Man kan titta litet på vilka duktiga spelare som finns i Järfälla och ändå slås man av hur svårt det är att vinna matcher i Hockeyettan.
Vi är riktigt nyfikna på hur Järfälla kommer hantera sina erfarenheter från denna säsong in i kommande säsong!
SURAHAMMAR-VALLENTUNA
Vallentuna ser ut att få kvala eftersom man ligger på 19:e plats och man har Sura och Väsby kvar att möta..
Redaktionen har inte haft kontakt med Vtuna denna säsong och kan inte uttala sig om varför det har varit tungt så här långt.
Vi har dålig koll, än så länge, hur kvalet kommer att se ut och vilka man får möta så det får vi återkomma till framöver.
HOCKEYTREAN PO 2
19.30 ÄLTA -SOLNA -MATCH 2
Solna gjorde vad man skulle igår, man vann mot Älta och skapade sig slagläge för att vinna även idag och gå vidare mot en Kvalserie!
Men, Älta var betydligt mer svårtuggade än vad vi läktarexperter trodde så på Ältas hemmais ikväll tänker inte vi utlova någon vinst..åt något håll!
